Suora

SuoRa

SuoRa on suomenhevosen ratsastuskäyttöä edistävä yhdistys.
Yhdistyksen jäseneksi voi liittyä kuka tahansa suomenhevosten ratsukäytöstä kiinnostunut.

Liity >>

70v kauttaan juhlistava Kuopion Ratsastajat järjestivät 3-tason  kouluratsastuskilpailut 17.-18.6. Kuopion Sorsasalossa. Kilpailuissa  nähtiin luokkia lähtien nuorten hevosten helppo B:stä avoimiin vaativa  A-luokkiin. Sunnuntaina ratsastettiin myös Prix de Suomen Hippos  luokka jossa nähtiin yhteensä 17 lähtöä. Luokan voitti Korsholms  Sportryttare ry:n edustaja Hanna Kalliola - Kvartaali tuloksella  68.214%. Toiseksi ratsasti Jämsänseudun Urheiluratsastajien Tuija  Rummukainen - Korven Velho 67.946% ennen kolmanneksi tullutta  järjestävän seuran edustajaa Emmi Väisänen ja Rokki-Vaari 67.679%.  Sunnuntain Prix St Georges luokan voittoon ratsasti Abc Ratsastajien  Tuuli Mustonen - LT Lionheart 65.855%, ratsukko voitti myös lauantaina  vaativa A luokan tuloksella 64.444%.

Tulokset Kuopio 17.-18.6.2017

 Luokka 3B - Helppo A FEI Lasten henkilökohtainen ohjelma 2015, avoin  suomenhevosille, 11 lähtijää ja 3 sijoittuu
1) Hanna Kalliola, Korsholms Sportryttare ry  Kvartaali 67.266%
2)  Tuija Rummukainen, Jämsänseudun Urheiluratsastajat Korven Velho  67.109%,
3) Emmi Väisänen, Kuopion Ratsastajat ry  Rokki-Vaari 65.391%
 
Tiedote/Kuopion Ratsastajat

Kuopio PIENI voittaja
Kuvassa luokan voittaja Hanna Kalliola- Kvartaali. Kuva/Ansku KauppinenKuvassa Hanna Kalliolalla lainaratsu Haikamu ja Tuija Rummukainen ratsulla Ilon Varma.